Znajdź w serwisie

.

Dyskusyjny Klub Książki

Godziny otwarcia

Poniedziałek 11.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 16.00
Środa 11.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 16.00
Piątek 11.00 - 19.00
Sobota   (I i III m-ca) 10.00 - 15.00 

Z naszej galerii

P1010966.jpg

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Biblioteka Narodowa

NPRC 2021-2025

Jesień w Bibliotece Publicznej

W Bibliotece Publicznej Gminy Błonie jak zwykle dużo się dzieje.
W co drugą środę miły gwar między biblioteczne regały wnoszą dzieci uczestniczące w zajęciach literacko - plastycznych z cyklu "Czas na czytanie".


Po pożegnaniu Lata, Dniu Chłopaka i Urodzinach Kubusia Puchatka, przyszła pora na spotkanie z Jajuńćkiem. Dzieci, które przybyły do nas 26 października, wysłuchały opowieści Pawła Pawlaka o dzielnym zajączku, który uratował swoich braci więzionych przez złego króla, a potem wspólnie muzykowaliśmy na mniej lub bardziej oryginalnych instrumentach. Nasi goście próbowali przedstawić w formie plastycznej dynamiczną muzykę J. Offenbacha, na koniec zaś wykonali kolorowe grzechotki z kubeczków po jogurtach i krepiny.

9 listopada natomiast w Bibliotece zagościły strachy i potwory. W odpowiedni nastrój wprowadził nas teatr cieni. Ku zdziwieniu małych widzów okazało się, że groźnie wyglądające ciemne kształty to tylko zwykłe przedmioty z naszego otoczenia, którym mrok i nasza wyobraźnia nadały fantastyczną formę. Dzieci opowiadały o tym, czego same się boją, a potem wykonały techniką kolażu portrety Stracholudów. Po lekturze "Nusi i wilków" Piji Lindenbaum, już wiedzieliśmy, że ze strachem można się zaprzyjaźnić. Dzieci nazwały potwory ze swoich portretów sympatycznymi imionami (takimi jak "Puszek", czy "Kamyczek"), a potem podoklejały do obrazków miło się kojarzące przedmioty - lody, wesołe czapeczki, kolorowe ubranka.

W tym roku szkolnym Biblioteka Publiczna wystartowała także z nową ofertą edukacyjną, skierowaną do szkół podstawowych. Przez cały październik gościliśmy w naszej Bibliotece uczniów klas 1-3, którzy uczestniczyli w zajęciach poświęconych postaci Kubusia Puchatka. 14 października 1926 roku Alan Alexander Milne opublikował swoją pierwszą książeczkę o przygodach Misia o Bardzo Małym Rozumku, dlatego w tym właśnie dniu na całym świecie obchodzone są urodziny Kubusia Puchatka. Podczas pogadanki, zilustrowanej pokazem slajdów, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach pisarz stworzył postać słynnego misia, kim tak naprawdę był Krzyś i gdzie znajduje się pierwowzór Stumilowego Lasu. Poza zdobytą wiedzą, uczniowie wynieśli z zajęć także inną miłą pamiątkę - własnoręcznie wykonaną pacynkę bohatera naszego spotkania - Puchatka.

Oprac. Agata Matraś
 
Zdjęcia z zajęć dostępne są w galerii