Znajdź w serwisie

.

Dyskusyjny Klub Książki

Godziny otwarcia

Poniedziałek 9.00 - 19.00
Wtorek 10.00 - 16.00
Środa 9.00 - 19.00
Czwartek 10.00 - 18.00
Piątek 9.00 - 19.00
Sobota (1 i 3 m-ca) 10.00 - 16.00

Z naszej galerii

P1010970.jpg

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Biblioteka Narodowa

NPRC 2014-2020

Wielkanocne przygotowania w filii Biblioteki Publicznej w Passie

Za oknami wciąż zima, ale w naszej bibliotece w marcu zrobiło się już kolorowo i wiosennie. A wszystko to za sprawą dzieci, które tak licznie przychodzą na nasze zajęcia literacko – plastyczne i swoim dobrym nastrojem odganiają zimowe smutki.

 

W marcu obchodziliśmy Dzień Kobiet, czytaliśmy wiersze Ryszarda Przymusa „Niesiemy kwiaty…” oraz „Święto kobiet” oraz dowiedzieliśmy się troszkę o historii tego dnia. Później dzieci robiły z papierowych talerzyków kwiaty dla swoich mam, babć, koleżanek i sióstr.

 

Kolejne zajęcia to już przygotowania do Wielkanocy. Nasze spotkania rozpoczynaliśmy od przeczytania kilku rozdziałów książki Anny Jankowskiej „Opowiedz mi, Mamo. Polskie zwyczaje i obrzędy wielkanocne”.

Na pierwszych czytaliśmy o tradycji polewania się wodą w drugim dniu świąt tzw. Śmigus Dyngus. Następnie z tekturowych pojemników po jajkach, bibuły i kolorowych piórek zrobiliśmy piękne kwiatowe grządki na których zamieszkały kurczaczki i zajączki. Teraz ślicznie wyglądają na parapetach dziecięcych pokoi.

 

 Na drugich dowiadywaliśmy się o kolorowaniu jajek. Nauczyliśmy się w którym regionie Polski jakie ozdabianie jest najpopularniejsze i jak się ono nazywa. I teraz już wiemy, że mamy pisanki, kraszanki, drapanki, byczki, oklejanki, nalepianki i pisanki ażurowe.

Taką wiedzę koniecznie musieliśmy wykorzystać praktycznie i od razu zabraliśmy się na ozdabianie naszych wydmuszek. Pomysłów było bardzo dużo, kolorowaliśmy je farbami, flamastrami, naklejaliśmy piórka, wstążeczki, kwiatki. W koszyczkach wielkanocnych będą wyglądały przepięknie.

 

Wszystkim czytelnikom życzymy zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

oprac. Lidia Bogusiewicz