Warsztaty papiernicze - czyli żywa lekcja historii w Bibliotece Publicznej

Oczarowali młodych czytelników biblioteki po raz pierwszy dwa lata temu, prowadząc warsztaty papiernicze.
15. maja tego roku firma "Kalander" z Gliwic, bo o Niej mowa, zawitała ponownie do naszej biblioteki aby w ramach "Tygodnia Bibliotek" poprowadzić zajęcia edukacyjne pn. "Spotkanie z historią - papier ręcznie czerpany".
Papierowa produkcja w tym dniu trwała nieprzerwanie od dziewiątej rano aż do późnych godzin popołudniowych. Warsztaty utrzymane były w duchu średniowiecznej epoki.

Uczniowie z klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz przedszkolaki z Tygryska pod okiem "mnicha" samodzielnie czerpały papier z dębowej kadzi a następnie wyciskały go w zabytkowej prasie, poznawały także tajniki barwienia papieru techniką japońską i odciskały swoje inicjały pieczęcią lakową.
Wiele radości i satysfakcji przyniosło przedszkolakom pisanie gęsim piórem, co okazało się bardzo trudnym zadaniem, ale z pomocą przyszła im Pani.
Zabawa była wspaniała. Dzięki tej niecodziennej lekcji historii dzieci poznały dzieje powstawania papieru i początki piśmiennictwa. Każde z nich zabrało ze sobą na pamiątkę własnoręcznie wyczerpany i zabarwiony papier.