p013.jpg

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

W ostatnim tygodniu października naszą bibliotekę  odwiedziły dzieci  z przedszkola "Pod Bocianem". Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w miejscu, gdzie można spotkać tyle ślicznych, kolorowych książek.

Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się jej czytelnikiem oraz  jak należy się w tym miejscu zachowywać. Omawialiśmy proces powstawania książki,  jej drogę od autora do biblioteki oraz jak o nią dbać. Dzieci poznały sekrety czarodziejskiej księgi, która na swoich kartach zostawiła dla nich prośby jak się o nią troszczyć. Odgadywaliśmy zagadki związane z postaciami z bajek, układaliśmy baśniowe puzzle.

W związku z tym, że nasze spotkanie miało miejsce niedługo przed Świętem Niepodległości rozmawialiśmy  o naszym godle, fladze i hymnie. Przeczytaliśmy wierszyk Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Historię powstania naszej stolicy przybliżyła nam legenda  o Warsie i Sawie z książki Katarzyny Karczewskiej pt.. „Najpiękniejsze baśnie polskie”. Poza zdobytą wiedzą, przedszkolaki wyniosły z zajęć także inną pamiątkę – kolorowankę warszawskiej Syrenki.

Takie wspaniałe spotkania z dziećmi w bibliotece rozbudzają zainteresowania czytelnicze umożliwiają im bezpośredni kontakt z książką, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, a jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej Żegnając się przedszkolaki zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.