Zaczarowany świat książek - wizyta przedszkolaków w bibliotece

W dwie kolejne środy lutego gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. Jana Brzechwy. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w tak magicznym miejscu pełnym ciekawych opowieści i postaci z baśni.

Maluchy zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak można zostać naszym czytelnikiem, poznawały księgozbiór. Oglądały książki bardzo duże i takie malutkie, cienkie i grube, z kolorowymi ilustracjami i bez nich. Duże zaciekawienie wzbudziły publikacje o Błoniu, wszyscy chcieli je oglądać i pokazywać na zdjęciach miejsca, które znają. Poznały zasady obowiązujące w bibliotece i dowiedziały się jak należy dbać o książki, aby służyły nam przez wiele lat. W świat baśni wprowadziła nas prezentacja multimedialna z postaciami z bajek i wierszyków. Okazało się, że wszystkie doskonale potrafią powiązać fragment opowieści z jej bohaterem. Rozmawialiśmy o drodze książki od autora do biblioteki i uczyliśmy się tak trudnych i nowych słów jak np. introligator.

Nasze pierwsze spotkanie przypadało niedługo przed Międzynarodowym Dniem Kota i dlatego opowiadaliśmy o naszych puchatych, milusińskich przyjaciołach. O tym jak się nazywają i jak należy się nimi opiekować. Przeczytaliśmy fragment opowiadania Joanny Papuzińskiej "Agnieszka opowiada bajkę" i razem z nią szukaliśmy mamy dla małego kotka. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci zrobiły swojego własnego pięknego kociaka.

Na drugim spotkaniu z młodszymi dziećmi, oglądaliśmy książeczki o misiach, przeczytaliśmy fragment lektury „Szmaragdowy Most” z serii Troskliwe Misie. Każdy z przedszkolaków wyszedł z biblioteki z własnoręcznie zrobionym ślicznym misiem, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas, aby korzystać z naszej bogatej oferty czytelniczej dla dzieci.

Bezpośredni kontakt z książką, dla takich maluchów jest nieoceniony – rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę, a biblioteka to miejsce, w którym można się świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas.

Oprac. Lidia Bogusiewicz