Hu hu ha! Zima w bibliotece nie jest zła!

Miesiące zimowe w Bibliotece Publicznej obfitowały w miłe spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami.

W grudniu, w ramach proponowanych przez nas zajęć edukacyjnych, przez trzy kolejne wtorki gościły u nas klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu. Rozmawialiśmy o sposobach przedstawiania motywu Bożego Narodzenia w sztuce Średniowiecza, Renasansu i Baroku.  Dzieci uczyły się „czytać” religijne obrazy - poznały symbole, które towarzyszyły tego typu scenom, dowiedziały się gdzie umieszczano dzieła sztuki o podobnej tematyce oraz jaką rolę w procesie ich tworzenia odgrywał fundator.

Również w grudniu odbyły się u nas dwa spotkania z uczestnikami środowego cyklu literacko-plastycznego „Czas na czytanie”.
7 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę śladami świętego Mikołaja. Prezentowany pokaz slajdów przybliżył dzieciom postać świętego Mikołaja biskupa Miry oraz jego współczesnego odpowiednika – odzianego w czerwony strój mieszkańca Rovaniemi. Na koniec dzieci wykonały piękne prace plastyczne: zaprzęg Mikołaja z kolorowego kartonu i spinaczy do bielizny oraz wizerunek samego Świętego z krepiny i styropianowego kubeczka.
21 grudnia spotkanie z dziećmi upłynęło w świątecznej atmosferze, a w Bibliotece zapachniało choinką.  Czytaliśmy książeczkę Zofii Staneckiej pt.: „Basia i Boże Narodzenie” i rozmawialiśmy o tym jak w naszych domach wyglądają przygotowania do Świąt. Na koniec dzieci wraz z rodzicami tworzyły ozdoby choinkowe oraz kartonowe szopki.

Styczeń, jak na karnawał przystało, rozpoczął się u nas wesoło. Uczestników naszych środowych spotkań zaprosilismy na wyprawę do czarodziejskiego świata misia Barłaja – bohatera książki Heleny Bechlerowej „Zima z białym niedźwiedziem”. Efektem zajęć były ciekawe prace plastyczne o tematyce zimowej.
W dwa pierwsze wtorki stycznia przybyły do nas dwie klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1, uczestniczące w zajęciach zatytułowanych „Spotkanie z Astrid Lindgren”. Nasi goście dowiedzieli się między innymi jak wyglądało dzieciństwo pisarki spędzone w szwedzkiej wiosce Vimmerby oraz w jaki sposób wykorzystywała ona wspomnienia dzięcięcych zabaw w swoich książkach. Na zakończenie nasi goście wykonali ilustracje do fragmentu książki Astrid pt.: „Fizia Pończoszanka”. Zajęcia o Astrid Lindgren zamierzamy kontynuować również w lutym.

Ferie zimowe ropoczęliśmy wielką fetą z okazji Dnia Babci i Dziadka. Impreza zorganizowana została wspólnymi siłami przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury w Błoniu. Nieocenioną pomoc przy organizacji spotkania zawdzięczamy wolontariuszkom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Błoniu, które od początku roku szkolnego dzielnie wspierają Bibliotekę Publiczną w działalności oświatowej. Dziadkowie, wnuki i rodzice, którzy przybyli do sali tanecznej Centrum Kultury, z chęcią włączyli się do wspólnej zabawy. Było głośne czytanie książek o dziadkach i wnukach (brawa dla naszych wolontariuszek za udaną interpretację aktorską książki Kate Lum pt.:”Co?!”), konkursy, zgadywanki i zabawy, przybliżające wnukom świat dziadków. Można było zrobić sobie zdjęcie przy wielkoformatowej planszy z wizerunkiem „malucha”(czyli popularnego w czasach dziadków Fiata 126P), potańczyć przy skocznej muzyce, wykonać portret dziadka lub babci techniką kolażu.
W drugą środę ferii zaprosilismy dzieci do wspólnej przygody z Szewczykiem Dratewką, tytułowym bohaterem książki Janiny Porazińskiej.  Dowiedzieliśmy się w jaki sposób dzielny szewczyk pokonał złą czarownicę i zdobył rękę księżniczki. Zastanawialiśmy się, czy na wzór naszego bohatera powinniśmy pomagać zwierzętom i w jakiej porze roku najbardziej potrzebują one naszej pomocy. Był turniej, podczas którego dzieci zmierzyły się z zadaniami podobnymi do tych przed którymi stanął Dratewka. Powstały też przepiękne kartonowe makiety zamku czarownicy oraz karnawałowe maski z wizerunkami bohaterów bajki.

Styczeń zakończylismy wizytą sympatycznych przedszkolaków z Przedszkola nr 4 w Błoniu. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, w jaki sposób można zostać naszym czytelnikiem i jakie interesujące książki mogą u nas znaleźć dorośli i dzieci. W kąciku dziecięcym przeżyliśmy szlaoną sannę z Mamą Mu i Panem Wroną – bohaterami książki Jujji i Tomasa Wieslanderów. Przeczytana lektura stała się dla dzieci pretekstem do stworzenia wspaniałych kolorowych ilustracji.

Oprac. Agata Matraś

Więcej zdjęć dostępnych jest w naszej galerii