P1010969.jpg

Od papirusu do e-booka - poznajemy historię książki.

W czerwcu w naszej bibliotece gościliśmy klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Dzieci przyszły do nas na lekcję biblioteczną, której tematem była historia pisma i książki – od papirusu do e-booka.

W świat książki wprowadziła nas prezentacja multimedialna, dzięki, której dowiedzieliśmy się, na jakich materiałach i czym kiedyś pisano. Poznaliśmy pismo piktograficzne i hebrajskie. Dowiedzieliśmy się, co to papirus, pergamin i kiedy wynaleziono papier. Jak w średniowieczu przepisywano książki w klasztorach i czym to robiono. Jakie były oprawy starych ksiąg i co to za tajemnicze słowo iluminacjaJ. Uczniowie poznali również drogę książki od autora do biblioteki oraz z jakich elementów jest ona zbudowana.

Największą atrakcją było pisanie atramentem, prawdziwymi gęsimi piórami, swoich imion. Okazało się, że nie jest to taka prosta sprawa i zanim ładnie je wykaligrafowały zrobiły mnóstwo kleksów. Mniej problemów sprawiło pisanie na plastelinowych tabliczkach pismem hebrajskim własnych inicjałów, ale było przy tym bardzo zabawnie. Odgadnięcie, która postać faraona, jaką odzwierciedla literę naprawdę nie było taką prostą sprawą.

Na zakończenie naszego spotkania kolorowaliśmy średniowieczne inicjały.

Dzieci bardzo chętnie i z zaangażowaniem brały udział w lekcji, zadawały wiele pytań i poszerzyły swoją wiedzę o książce.

Oprac. Lidia Bogusiewicz

Biblioteka Publiczna Gminy Błonie