Wiem jak powstaje książka - wizyta klasy pierwszej i drugiej w Bibliotece Publicznej

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają nowy rok szkolny, lecz dla pierwszoklasistów to szczególnie ważne wydarzenie. Dzieci poznają szkołę i nauczycieli, ale także bibliotekę, z której dzięki umiejętności czytania będą teraz korzystać. Dlatego też w naszej bibliotece gościliśmy uczniów klasy pierwszej i drugiej z Prywatnej Szkoły Podstawowej Kolumbus.

Tematem spotkania było „Wiem jak powstaje książka”. Naszą lekcję biblioteczną rozpoczęliśmy od zapoznania z biblioteką. Dzieci dowiedziały się jak można zostać czytelnikiem, poznały rozkład książek na regałach, oglądały różne rodzaje książek. Rozpoznawały albumy, encyklopedie, słowniki, powieści, książki dla dzieci oraz audiobooki. Rozmawialiśmy o zasadach obowiązujących w bibliotece, o tym jak dbać o książki.

Z prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów zbudowana jest książka i jaki jest proces jej powstawania. W dalszej części zajęć odgadywały zagadki wyjaśniające takie pojęcia jak autor, ilustrator, wydawca, introligator, drukarz.

We wrześniu rozpoczyna się również przepiękna pora roku jaką jest jesień. Mówiliśmy o pogodzie, kolorach, owocach i warzywach ją charakteryzujących. Dzieci wysłuchały wierszyka Józefa Czechowicza „Jesień”.

Na zakończenie wszyscy zrobili kolorowe, jesienne drzewa rosnące w sadzie.

Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach, wykazywały duże zainteresowanie i mam nadzieję, że będą naszymi stałymi czytelnikami.