pa13.jpg

Wiosenna wizyta przedszkolaków z Cegłowa w bibliotece.

W marcu, kilka dni przed nadejściem wiosny naszą bibliotekę odwiedziła liczna grupa dzieci z przedszkola w Cegłowie. Większość maluchów była w bibliotece po raz pierwszy i z zaciekawieniem poznawała miejsce pełne niesamowitych opowieści i postaci z baśni.

Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się jak zostać czytelnikiem, oglądały różne rodzaje wydawnictw: słowniki, albumy, encyklopedie, audiobooki i najważniejsze dla nich książeczki dla dzieci. Stara księga zostawiła dla nich porady jak powinni dbać o książki, jak się z nimi obchodzić, żeby służyły wszystkim czytelnikom przez długi czas. Poznały zasady obowiązujące w bibliotece. Dowiedziały się, jaka jest droga publikacji od autora do biblioteki, jaka jest różnica pomiędzy księgarnią a biblioteką. Poznały takie słowa jak autor, ilustrator, wydawnictwo, introligator. Świetnie poradziły sobie z układaniem puzzli z ilustracji do znanych baśni oraz z odgadywaniem zagadek do postaci z bajek.

Nasze spotkanie przypadało niedługo przed rozpoczęciem wiosny i dlatego obejrzeliśmy prezentację multimedialną o jej pierwszych zwiastunach. Pierwsza grupa najmłodszych dzieci wysłuchała wierszyka Marii Konopnickiej pt. „Bocian” i na zakończenie zajęć zrobiła śliczne prace plastyczne przedstawiające bociana. Z kolejną czytaliśmy opowieść pt. „Bajki Wielkanocnego Zajączka” i robiliśmy malutkiego szarego zajączka. Na zakończenie zajęć, trzecia grupa przedszkolaków słuchała fragmentu bajki Hansa Christiana Andersena „Calineczka” i wykonała piękne jaskółki.

Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze. Bliski kontakt z książką rozwija u maluchów pierwsze zainteresowania czytelnicze, przybliża literaturę dziecięcą i jej autorów, rozbudzając również umiejętności plastyczne.
Wszystkie dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek i obiecały często odwiedzać bibliotekę.

opracowała
Lidia Bogusiewicz