pa12.jpg

Kwietniowe spotkania z książką w bibliotece

W kwietniu w naszej bibliotece wiele się działo. Najpierw lekcję biblioteczną mieli u nas uczniowie klasy pierwszej i drugiej z Prywatnej Szkoły Podstawowej Kolumbus. Był to kolejny etap ich projektu pt. „Książka”. Po wizycie w księgarni i spotkaniu z pisarzem następnym punktem była wizyta w bibliotece gdzie odbyła się lekcja przybliżająca historię powstania pisma i książki.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, na jakich materiałach kiedyś pisano, czym pisano, jakie były dawniej formy książki, a jakie mamy teraz. Poznały pismo klinowe, supełkowe, piktograficzne i szukały jego przykładów we współczesnym świecie. Oglądały stare, średniowieczne oprawy ksiąg i dowiedziały się, czym je zdobiono. Rysowały rzekę Nil, roślinność, z której wykonywano papirus oraz budowały egipskie piramidy. Pisały prawdziwymi gęsimi piórami i atramentem. Na tabliczkach z plasteliny próbowały hieroglifami napisać swoje inicjały, a na zakończenie zajęć kolorowały średniowieczne inicjały.

W kolejnych dniach odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4 Stokrotka. Większość dzieci była u nas po raz pierwszy. Dlatego też zaczęliśmy nasze spotkania od zwiedzenia placówki, poznania księgozbioru, obejrzenia różnego rodzaju książek. Rozmawialiśmy o zasadach panujących w bibliotece, o tym jak należy się w niej zachowywać, jak powinniśmy dbać o książki. Przedszkolaki dowiedziały się, jaki jest proces powstawania i z jakich elementów jest zbudowana książka. Maluchy odgadywały zagadki związane z biblioteką, poznanymi baśniami i ich bohaterami. Wysłuchały wierszyków Juliana Tuwima pt. „Kotek” oraz „Warzywa” i własnoręcznie wykonały piękne książeczki, których były ilustratorami.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w lekcji, zadawały dużo pytań i poszerzyły swoją wiedzę o książce.

Oprac. Lidia Bogusiewicz