Październikowe spotkania z książką

Październik upłynął w naszej bibliotece bardzo ciekawie, a to za sprawą odwiedzin dzieci i młodzieży ze szkół w Błoniu i Bieniewicach.
Lekcja biblioteczna, która wpisała się już na stałe w nasz kalendarz to „Historia książki i piśmiennictwa” z klasami pierwszymi z Prywatnej Szkoły Podstawowej Kolumbus. Prezentacja multimedialna przybliżyła dzieciom dzieje powstania książki, materiałów pisarskich oraz uświadomiła jak bogata i ciekawa może być przeszłość książki. Niech najlepszym komentarzem i komplementem dla nas będą słowa jednego z uczniów „jak dorosnę, chciałbym być bibliotekarzem”.

Również zajęcia z klasą V ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka przebiegły bardzo ciekawie. Naszą lekcję pt. „Od papirusa do e-booka” oprócz prezentacji wzbogaciliśmy o pisanie hieroglifami na plastelinowych tabliczkach, kolorowanie średniowiecznych inicjałów oraz najbardziej podobające się, pisanie atramentem i prawdziwymi gęsimi piórami swoich imion, średniowiecznym pismem - bastardą.
Kolejna lekcja to wizyta drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego. Tematem naszych zajęć była „Biblioteka Publiczna Gminy Błonie jej funkcje i zadania w dobie Internetu”. Rozmawialiśmy o stereotypie bibliotekarza, o tym jak jesteśmy postrzegani przez młodzież. Jak oni widzą nasz zawód, czy nasze zbiory są dla nich interesujące i spełniają ich oczekiwania, o jakie pozycje powinniśmy je uzupełnić. Mówiliśmy o funkcjach i zadaniach, jakie powinna pełnić biblioteka XXI wieku. Uczniowie zapoznali się z naszym katalogiem on-line oraz IBUK Libra - nowoczesną platformą dla edukacji i rozwoju, z której mogą korzystać w naszej bibliotece. Poznali strony internetowe takich bibliotek cyfrowych jak POLONA, Wirtualne Lektury czy Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa. Z naszej biblioteki wszyscy wychodzą z zakładkami do książek i dlatego na zakończenie robiliśmy zakładki techniką origami.
W filii biblioteki w Bieniewicach, wspólnie z biblioteką szkolną Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, obchodziliśmy Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami. Dzieci obejrzały prezentację przybliżającą im postaci Misia z książek, z filcu zrobiły swojego ślicznego misiaczka, a na zakończenie wszystkie dostały słodki upominek, oczywiście też misiowy.
Uczestnikom naszych zajęć, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i twórcze inspiracje. Mamy nadzieję, że te wizyty w naszej bibliotece, były dopiero wstępem do kolejnych ciekawych spotkań.

Oprac. Lidia Bogusiewicz