P1010963.jpg

Pani Jesień w filii w Radzikowie

Nadeszła jesień, a wraz z nią krótkie dni, brak słońca i deszcz, wszystko to zapowiada już nadejście zimy. W filii biblioteki w Radzikowie lubimy rozmawiać o przyrodzie i podobają nam się tak naprawdę wszystkie pory roku. W październiku i w listopadzie na zajęciach plastyczno-literackich z czterolatkami rozmawialiśmy o tym jak przyroda i zwierzęta przygotowują się do zimy.

Na pierwszym spotkaniu słuchaliśmy wiersza W. Dulęby "Jesień", kolorowaliśmy jesienne liście, z których zrobiliśmy piękną dekorację do biblioteki. W czasie drugiego spotkania poznaliśmy zwyczaje zwierząt oczekujących na przyjście zimy. Okazuje się, że jest między nami wiele podobieństw: ubieramy się ciepło, gromadzimy zapasy, a zwierzętom wyrasta dodatkowe futerko. Napełniają one również orzechami i żołędziami swoje spiżarnie. Niektórym z nich pomagamy wysypując ziarno do karmników, sarnom zostawiając siano. Są też takie zwierzęta, które przesypiają mrozy, jak bohater wierszy Jana Brzechwy, Ewy Szelburg-Zarembiny oraz Bronisławy Ostrowskiej - jeż. Dla niego w ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy piękne legowiska z liści.