P1010970.jpg

W Passie też się dzieje

W każdy wtorek, w filii bibliotecznej w Passie odbywa się głośne czytanie bajek dla dzieci. Spotkania mają na celu zachęcenie młodych czytelników do odwiedzenia biblioteki i korzystania z księgozbioru oraz pobudzenie ich do twórczego spędzania wolnego czasu.

Pierwsze wtorki stycznia poświęciliśmy dwóm znanym baśniom. Były to: Czerwony Kapturek i Królowa Śniegu. Po zajęciach powstały piękne prace plastyczne: maski karnawałowe i portret Królowej Śniegu.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci ozdabiały laurki dla swoich babć i dziadków. Wybrana na ten dzień lektura - Nasza Babcia J. Kleberger - rozbawiła wszystkich uczestników zajęć.

Podczas spotkania z książką Ch. Björk Księżniczki i smoki, poznaliśmy księżniczki brudaski i łagodne smoki. Na podstawie książki powstały oryginalne rysunki smoków i księżniczek.

W lutym, przed Dniem Zakochanych, czytaliśmy Zakochanego kundla, rozmawialiśmy o uczuciach. Każde dziecko wykonało laurkę, żeby obdarować kogoś bliskiego sercu. Czytając książkę M. Kownackiej Plastusiowy pamiętnik, zapoznaliśmy się z malutkim Plastusiem, który mieszkał w piórniku, a później lepiliśmy jego figurkę z plasteliny. Młodzi czytelnicy przeżyli interesujące przygody z Fizią Pończoszanką, bohaterką książki Astrid Lindgren (jak się okazało, dzieci nie znały tej sympatycznej dziewczynki pod imieniem Fizia tylko, jako Pippi). Uczestnicy spotkania namalowali portret Fizi na podstawie opisu w książce.

W marcu robiliśmy kolorowe motyle, aby przywołać wiosnę.W bibliotece od razu zrobiło się kolorowo i wesoło. Po przeczytaniu książki A. Lindgren Wiosna w Bullerbyn, rozmawialiśmy o przygodach dzieci. Następne spotkanie również dotyczyło wiosny. Była mowa o topieniu Marzanny, wędrówkach ptaków i pierwszych kwiatach, przebijających się przez śnieg. Dzieci zrobiły kwiatki, które ozdobiły wnętrze biblioteki.