P1011211.jpg

Era Gutenberga - warsztaty drukarskie w bibliotece

W ramach Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja w naszej bibliotece 9 maja odbyły się warsztaty drukarskie - era Gutenberga prowadzone przez pracowników firmy Kalander Czerpalnia Papieru z Gliwic. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 1.

Na początku spotkania uczniowie poznali krótką historię druku, następnie ubrani w dawne stroje rzemieślnicze, drukarz i zecer zaprosili dzieci do trzech stanowisk średniowiecznej drukarni. W zecerni uczniowie mogli samodzielnie ułożyć z czcionek swoje imię, by następnie w drukarni za pomocą prasy drukarskiej (wzorowanej na prasie Gutenberga) wydrukować certyfikat uczestnictwa w warsztatach, potem - potwierdzić go pieczęcią lakową oraz zabezpieczyć metodą suchego tłoka. W ilustratorni uczestnicy warsztatów, wykorzystując szablony z papieru, kalkę oraz... żelazko tworzyli do wybranych przez siebie książek ilustracje. Uczniowie otrzymali na własność wszystkie, własnoręcznie wykonane przez siebie prace oraz certyfikat młodego czeladnika z lakową pieczęcią.
Ta niecodzienna lekcja historii  nie tylko przybliżyła dzieciom czasy Gutenberga, ale również dostarczyła wielu wrażeń i zapewniła świetną zabawę.