Znajdź w serwisie

.

Dyskusyjny Klub Książki

Godziny otwarcia

Poniedziałek 11.00 - 19.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 11.00 - 19.00
Czwartek 8.00 - 14.00
Piątek 11.00 - 19.00

Z naszej galerii

P1011212.jpg

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Biblioteka Narodowa

NPRC 2014-2020

IBUK libra

Era Gutenberga - warsztaty drukarskie w bibliotece

W ramach Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja w naszej bibliotece 9 maja odbyły się warsztaty drukarskie - era Gutenberga prowadzone przez pracowników firmy Kalander Czerpalnia Papieru z Gliwic. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 1.

 

Na początku spotkania uczniowie poznali krótką historię druku, następnie ubrani w dawne stroje rzemieślnicze, drukarz i zecer zaprosili dzieci do trzech stanowisk średniowiecznej drukarni. W zecerni uczniowie mogli samodzielnie ułożyć z czcionek swoje imię, by następnie w drukarni za pomocą prasy drukarskiej (wzorowanej na prasie Gutenberga) wydrukować certyfikat uczestnictwa w warsztatach, potem - potwierdzić go pieczęcią lakową oraz zabezpieczyć metodą suchego tłoka. W ilustratorni uczestnicy warsztatów, wykorzystując szablony z papieru, kalkę oraz... żelazko tworzyli do wybranych przez siebie książek ilustracje. Uczniowie otrzymali na własność wszystkie, własnoręcznie wykonane przez siebie prace oraz certyfikat młodego czeladnika z lakową pieczęcią.
Ta niecodzienna lekcja historii  nie tylko przybliżyła dzieciom czasy Gutenberga, ale również dostarczyła wielu wrażeń i zapewniła świetną zabawę.