Majowe spotkania edukacyjne w naszej Bibliotece

Maj to wyjątkowy świąteczny miesiąc dla bibliotekarzy, bibliotek i książek. Dlatego bohaterką kolejnych spotkań z uczniami mogła zostać tylko książka. W czasie tegorocznych majowych spotkań edukacyjnych gościliśmy w Bibliotece uczniów z trzech klas III i jednej klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 1.

W czasie zajęć starsi uczniowie zapoznali się z historią książki i pisma. Wspólnie przebyliśmy wędrówkę przez wiele tysięcy lat od malowideł naskalnych, przez pismo klinowe, hieroglify, ręczne pismo gotyckie aż do druku, a także od tabliczek glinianych, zwojów papirusowych i pergaminowych do kodeksów pergaminowych i papierowych. Uczniowie z klasy drugiej poznali budowę współczesnej książki.

Aby utrwalić wiadomości sami musieli wskazać, gdzie jest w książce np. okładka, trzon, kapitałka czy wyklejka. Na zakończenia spotkań wszyscy uczestnicy wykonali na pamiątkę własne książki.

Mamy nadzieję, że teraz dla nikogo już nie będzie tajemnicą, skąd się wzięła książka i jak wygląda. Dziękujemy miłym gościom za spotkania. Zapraszamy na kolejne w nowym roku szkolnym.

Oprac. Bogusława Jabłońska