Znajdź w serwisie

.

Dyskusyjny Klub Książki

Godziny otwarcia

Poniedziałek 11.00 - 19.00
Wtorek 9.00 - 16.00
Środa 11.00 - 19.00
Czwartek 9.00 - 16.00
Piątek 11.00 - 19.00
Sobota   (I i III m-ca) 10.00 - 15.00 

Z naszej galerii

P1011208.jpg

w.bibliotece.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Biblioteka Narodowa

NPRC 2021-2025

Noc Bibliotek 2021

W piątek 8 października w Bibliotece Publicznej Gminy Błonie i Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Błoniu odbyła się Noc Bibliotek. Gościliśmy klasę 4b wraz z wychowawczynią Lidią Nowakowską ze Szkoły Podstawowej w Bieniewicach. Tym razem towarzyszyło nam hasło „Czytanie wzmacnia”. Dla uczestników akcji przygotowaliśmy moc atrakcji.

Zabawę rozpoczęliśmy w Parku Bajka, to właśnie tam harcerze z I DHS „Orły” Hufiec Błonie, przygotowali dla nas grę terenową opartą na przygodach Harrego Pottera. Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem szukali gwiazdozbiorów, robili różdżki, rzucali zaklęcia oraz tworzyli własne eliksiry.

Prosto z Parku Bajka udaliśmy się do Centrum Kultury, gdzie mieszczą się obie błońskie biblioteki. Czekała tam na nas niespodzianka w postaci Agaty Matraś, ilustratorki i autorki książek dla dzieci. Pani Agata pokazywała nam, jak powstaje komiks. Każdy z uczestników mógł zabawić się w twórcę komiksu i narysować własny.

Po warsztatach komiksowych zaprosiliśmy młodzież do zabawy w escape room. Uczniowie rozwiązywali baśniowe zagadki, by zdobyć szyfr do tajemniczej walizki i wydostać się z biblioteki. Pokój zagadek i wyścig z czasem wzbudziły w uczestnikach ducha rywalizacji i wiele pozytywnych emocji.

Ostatnim punktem programu był film dedykowany na Noc Bibliotek 2021, kryminał familijny „Operacja człowiek w czerni”, będący ekranizacją popularnej serii książek dla dzieci „Biuro detektywistyczne nr 2”I. L. Horsta.

Był to wieczór pełen pozytywnych i wzmacniających emocji, które na długo zostaną w naszej pamięci. Każdy z uczestników, dzięki uprzejmości Burmistrza Zenona Reszki, otrzymał pamiątkowe gadżety z logo Błonia.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym: wolontariuszkom za pomoc, harcerzom za organizację wspaniałej gry terenowej a uczestnikom za czynny udział i wspaniałą atmosferę.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Błonie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

im. KEN w Warszawie Filia w Błoniu

 

Mała Książka Wielki Człowiek

 
 Szanowni Czytelnicy!
 

Przypominamy o trwającej w naszej bibliotece akcji "Mała książka - wielki człowiek"  Zapraszamy do biblioteki rodziców wraz ze swoimi pociechami po odbiór darmowych wyprawek czytelniczych. W roku 2021 do projektu mogą przystąpić dzieci z roczników 2014-2017.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać wyprawkę?
1. Wystarczy przyjść do naszej biblioteki lub filii - zapraszamy rodziców / opiekunów wraz z dzieckiem.
2. Jeżeli dziecko nie posiada jeszcze u nas karty bibliotecznej - bibliotekarz założy ją.
3. Dziecko otrzyma wyprawkę czytelniczą wraz z kartą Małego Czytelnika, w której zbierać będzie naklejki (po uzbieraniu 10 naklejek dziecko otrzyma specjalny dyplom i czytelnicze gadżety).

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji  

 

 

Sieć na kulturę – zakończenie projektu

Biblioteka Publiczna Gminy Błonie zakończyła realizację projektu „Sieć na kulturę”
w podregionie warszawskim zachodnim, w ramach którego otrzymaliśmy sprzęt komputerowy do organizacji różnych zajęć i warsztatów – 6 laptopów o wartości 10.974 zł.

Warunkiem otrzymania sprzętu był udział pracowników naszej biblioteki w 5-dniowym szkoleniu zdalnym, a następnie zorganizowanie szkoleń dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat w zakresie jednej z wybranych ścieżek tematycznych. Biblioteka realizowała szkolenie z zakresu Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych”,

Zajęcia odbywały się on-line za pośrednictwem platformy Microsoft Teams, zgodnie
z wcześniej ustalonym harmonogramem. Uczestnicy szkolenia przepracowali 31 godzin kursu, podczas którego zostały omówione możliwości pozyskiwania grafik i zdjęć oraz wykorzystania ich w różnych projektach. Poznali dostępne narzędzia do obróbki graficznej i tworzenia projektów. Zdobyli umiejętności związane z zasadami projektowania wizualnego. Dowiedzieli się o prawach autorskich i zasadach Creative Commons. Szkolenie z pewnością wzbogaciło młodych ludzi o nowe umiejętności
i doświadczenia, które wykorzystają zarówno w swojej edukacji, jak również w życiu prywatnym, zaś biblioteka wzbogaciła się w nowoczesny sprzęt komputerowy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty poświadczające udział
w szkoleniu oraz drobne upominki, które były wyrazem podziękowania za ich wytrwałość i pracę podczas spotkań.

W projekcie uczestniczyły dwie grupy dzieci i młodzieży z naszej gminy. Serdecznie dziękujemy za Wasz udział i zaangażowanie. Koordynatorkami projektu były Anna Burzykowska i Barbara Mierzejek.

 

 

 

 

Wakacyjna przerwa Filii w Radzikowie i w Passie

 

Konkurs - Czytanie to latanie

 

Regulamin na stronie www.biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl

Złota dwudziestka

 

10 maja 2021 roku na konferencji online Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki Plebiscytu Złota Dwudziestka, zorganizowanego z okazji 20-lecia kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” Czytelnicy, wybierali spośród 60 tytułów nominowanych do Plebiscytu przez Kapitułę Złotej Listy Fundacji 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży pióra polskich autorów, które wydano od 2001 roku.

Wybrane tytuły można odnaleźć w naszych placówkach :-)
 
 
 
ZŁOTA DWUDZIESTKA książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” według liczby głosów:

1. Grzegorz Kasdepke – Detektyw Pozytywka
2. Andrzej Maleszka – Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło
3. Wojciech Widłak – Pan Kuleczka
4. Piotr Socha – Pszczoły
5. Renata Piątkowska – Która to Malala?
6. Adam Wajrak – Wielka księga prawdziwych tropicieli
7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz – Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
8. Łukasz Wierzbicki – Dziadek i niedźwiadek
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel – Florka. Z pamiętnika ryjówki
10. Barbara Kosmowska – Pozłacana rybka 
10. ex aequo Michał Rusinek – Wierszyki domowe
12. Grzegorz Kasdepke – Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko
13. Olga Tokarczuk – Zgubiona dusza
14. Barbara Gawryluk – Dżok. Legenda o psiej wierności
15. Joanna Fabicka – Rutka
16. Barbara Kosmowska – Gwiazda z pierwszego piętra
17. Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki
18. Joanna M. Chmielewska – Niebieska niedźwiedzica
18. ex aequo Tomasz Samojlik – Żubr Pompik. Tropy na śniegu
20. Marcin Kozioł – Tajemnica przeklętej harfy.
 
 

Podkategorie